På grensen til Bulgaria

Haiketuren har gått unna for Matias Nordahl Carlsen fra Steine og Espen Aarsvold. SE BILDESERIE!

Jan Arne Stokmo
Publisert 10.12.2007 kl 15:24 Oppdatert 10.12.2007 kl 16:27

Tips en venn på e-post:

...
Matias Nordahl Carlsen og Espen Aarsvold spiller gitar på gata, panter flasker og håper på gjestfrihet under haiketuren til Sør-Afrika. (Bildet er tatt på gata i Helsinki) Foto: Privat

Fra Kapp til Kapp

...

Her kan du se bilder fra første del av haiketuren til Matias Nordahl Carlsen fra Steine og Espen Aarsvold. Sammen skal de reise fra Nordkapp til Kapp det gode håp i Sør-Afrika uten penger.

Se bildene

- Vi står nå på grensen til Bulgaria i nærheten av Sofia og skal spørre en kar om vi kan få sitte på. Delmålet er å komme oss nedover til Istanbul og Tyrkia, sier Carlsen til Lofot-Tidende mandag ettermiddag.

- Vi er så leie av å fryse på føttene, legger han til.

Så langt har Carlsen og Aarsvold haiket fra Nordkapp til Alta, gjennom Finland, Estland, Litauen, Latvia, Polen, Slovakia, Østerrike, Kroatia og Serbia. Og nå står altså Bulgaria for tur, hvis alt går som planlagt.

- I perioder har vi haiket 24 timer i døgnet og kjørt oss litt. I tillegg har det vært kaldt. Stemningen er god nå, men vi er lei av kulden, sier Carlsen.

Carlsen og Aarsvold ser imidlertid på Europa nesten som en transportetappe, og gleder seg til å komme til Midtøsten og Afrika.

- Vi har jo vært i Midtøsten før, men har ikke haiket så mye i Syria, Libanon og Jordan. Det har jo vært en del bråk i regionen de 20 til 30 årene, så vi får se hvordan situasjonen er der når vi kommer ned, om vi skal haike rundt, sier Carlsen.

- Vi skal også prøve å haike i de to landene som er mest omtalt i norske medier; nemlig Israel og Palestina. Det skal bli kult å haike på begge sidene og sammenligne dem, sier han. Deretter planlegges turen å gå videre til Egypt.

Med cirka 4.000 tilbakelagte kilometer begynner også pengene å renne inn fra sponsorene til organisasjonen Sabona i Zimbabwe og Rosies suppekjøkken i Sør-Afrika.

- Vi opplever at folk som tar oss på blir glade når vi sier at "nå har du kjørt inn så så mye penger til organisasjonene", forteller Carlsen.

For hver kilometer som haike-kameratene reiser med tommelen, har nemlig en rekke sponsorer sagt seg villige til å sponse et beløp til organisasjonen Sabona i Zimbabwe under ferden til Kapp det gode håp i Sør-Afrika.

Også Rosies suppekjøkken for de fattige i Sør-Afrika kan se frem mot en donasjon etter at ansvarlig redaktør Kenneth Grav bestemte at avisen skal gi 50 øre til henne for hver kilometer Carslen og Aarsvold haiker.

...

- En ung, lovende pianist

Nyheter 22. september spiller MiNensemblet i Buksneskirka, og har med seg pianist Dimitris Kostopoulos. Les mer

...

Budsjettet overskredet med 1,4 millioner:

Nå fortsetter utbyggingen

Nyheter I ekstraordinært kommunestyremøte torsdag vedtok politikerne å bevilge penger til utbyggingen av rundkjøringen i Leknes nord. Les mer

...

Ønsket camperne velkommen

Nyheter Alle festivalcamperne fikk en hyggelig overraskelse da de ankom festivalområdet i dag. Les mer

...

Åpner bamsesykehus

Nyheter Er bamsene eller dokkene dine i dårlig form? Røde Kors åpner eget bamsesykehus under Høstvekka for å lappe sammen yndlingsbamsen. Les mer

...

Vinnerne er...

Nyheter Vi har kåret vinnerne av Lofot-Tidendes store Høstvekka-quiz! Les mer

Snarveier

Lofoten Maraton 2010

...

Fartsfest på Evjen

...

Mye fart og moro på Evjen under Arctic cup

Se bildene

Nyttig

Skipstrafikk

Ansatte

Linker

Ruteinfo

Søk i skattelistene
 
Søk på navn og/eller sted
Eksempel: Ola Nordmann Oslo
Se topplister i ditt postnr.
Eksempel: 2815
 
Se topplister i Kommuner
Flakstad  Moskenes  Vågan 

"Ta sjansen!" 2010

...

Livet i havna

...

Halvor Gustavsens bilder av livet i Stamsund Havn.

Les mer

Spilte for veldedighet

...

Bygging i Stamsund

...

Se bilder fra utbyggingen av havneområdet i Stamsund.

Se bildene

Marked på senteret

...

Se bildeserie fra markedsdagen

Les mer

Ski, sol og moro

...

Se bilder fra telenorkarusell på Borgtun ski- og trimanlegg 28. februar.

Se bilder
Nasjonal Timesannonsering - Klikk her!

Tips oss!

Tipstelefon 415 54000
SMS/MMS 415 54000
Redaksjon (dagtid) 760 54000
Epost: red@lofot-tidende.no

Kontakt oss

Telefon 760 54000
Besøk Storgata 55, Leknes
Postboks 4, 8376 Leknes
Fax 760 54015

Annonser

Tore Solheim 760 54010
Rita Torgersen 760 54011
E-post: marked@lofot-tidende.no

Redaksjon

Ansvarlig redaktør: Rune Andreassen
Redaksjonssjef: Anci C. Tinde
Journalist: Håvard Wannebo
Journalist: Audun Rønningen
Journalist: Øystein Ingebrigtsen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.