...
Toyotaen gikk plutselig amok og det endte svært dramatisk da bilen havnet på taket. Heidi Tenold havnet på sykehus. Foto: Privat/RB

– Plutselig gikk bilen amok

Heidi Tenold (50) opplevde sitt livs største mareritt da hennes Toyota Land Cruiser gikk amok på gårdsplassen. Bilen havnet på taket og hun på sykehus.

Publisert 17.03.2010 kl 11:36 Oppdatert 17.03.2010 kl 11:36

Tips en venn på e-post:


Bildeserier



– Jeg satte meg i bilen, startet og alt syntes å være normalt. Men da jeg satte automatgiret i «drive» ruset V8-motoren med 255 hestekrefter opp og bilen skjøt fart, forteller Heidi Tenold til Romerikes Blad .

– Det hylte i motoren og bilen spant på alle fire hjul bortover den smale innkjørselen. Jeg tråkket inn bremsen alt jeg klarte, men bilen fortsatte videre likevel. Etter 35 meter gikk det galt. Sammenstøtet med store kantsteiner i innkjørselen var så kraftig at flere tonns store steiner skvatt unna og bilen gikk rundt og ble liggende på taket.

Mørbanket

Hun ble mørbanket i rundkastet og måtte på Ahus til grundig sjekk etter en stor kul i hodet, blåveis og blåmerker over hele kroppen.

Bilen ble totalvraket og kondemnert.

– Når det først gikk galt, er jeg glad det ikke skjedde utenfor en skole eller barnehage. Jeg kunne ha drept noen, eller kanskje blitt drept selv, sier hun.

Ikke trodd

Men den vanvittige historien var det få som trodde på. Det ble stilt spørsmål om kvinnen kunne tråkket på gassen i stedet for bremsen.

– Nå har det skjedd mange lignende episoder med nyere biler. Det er mye oppmerksomhet i media. Men slike episoder er ikke noe nytt slik man kan få inntrykk av. Mange bileiere har opplevd såkalt SUA-situasjoner (Sudden Unintended acceleration). Det har skjedd med flere bilmerker over hele verden. Men felles for alle slike episoder er at bileier ikke blir trodd, sier Heidi Tenold.

Media har opp gjennom årene skrevet om de såkalte «plutselige utilsiktede akselerasjoner», som har endt med forferdelse for mange. I noen tilfeller har politiet vurdert å sikte bilfører for uaktsomhet.

Tenolds forsikringsselskap vurderte regresskrav mot Toyota, men fant ut at man trolig ikke ville kunne føre bevis for at Toyota hadde opptrådt uaktsomt.

Les resten av saken i rb.bo

Biler til salgs lokalt


De nyeste annonsene:

Annonsere i avis og på nett?

Dagens videoklipp:

...

Ekstrem duell

klipp En TT Corevette med 1.500 hk. versus en TT Viper med 1.200 hk. Les mer


404 - Not found

Error message: Got exception when fetching resource: Director returned null object for resource : /api.no/resources/relax/article/1035233/4370341/

Tips oss!

Tipstelefon 415 54000
SMS/MMS 415 54000
Redaksjon (dagtid) 760 54000
Epost: red@lofot-tidende.no

Kontakt oss

Telefon 760 54 000
Lekneskroken 9D, 8370 Leknes
Fax 760 54 015

Annonser

Rita Torgersen 760 54 010
Tore Solheim 760 54 011
E-post: marked@lofot-tidende.no

Redaksjon

Ansvarlig redaktør: Rune Andreassen
Redaksjonssjef: Håvard Wannebo
Journalist: Audun Rønningen
Journalist: Øystein Ingebrigtsen
Journalist: Helle Nielsen Estensen

Redaktøransvar
Redaktøransvar
Innholdet i utskriften er vernet etter åndsverklovens regler.
Utskriften er kun til privat bruk og kan ikke benyttes på annen måte.
Kopiering eller spredning av innholdet krever avtale med rettighetshaver eller Kopinor.