Oslo (ANB-NTB): SV går inn for at leksene fjernes i barneskolen.
| Publisert 08.02.2010 kl 07:32 Oppdatert 08.02.2010 kl 07:36 |
Utdanningspolitisk talsmann Aksel Hagen i SV sier at økt timetall i skolen og leksetilbud på skolefritidsordningen er de første skrittene mot å avskaffe hjemmelekser.
Norsk forskning viser at barn fra ressurssvak bakgrunn som har mye lekser, gjør det dårligere enn barn fra samme bakgrunn som får mindre lekser. Lignende amerikanske undersøkelser viser også at hjemmelekser har liten eller dårlig effekt.
– Det er forskjell mellom eleven og på hvilken oppfølging elevene får hjemme. Og det er uheldig hvis mye av skolearbeidet avhenger av foreldrenes innsats som leksehjelpere, sier han til Dagbladet. (ANB-NTB)
motormagasinet Dekkvalg kan være forskjellen mellom liv og død. Det viser resultatene i årets første sommerdekk-test. Les mer
Organisasjonen for samarbeid og utvikling, OECD, roser Norges håndtering av finanskrisen, og peker på at vi har kommet bedre gjennom krisen enn noe annet land.
Les kommentaren