Oslo (ANB): Statssekretær Laila Gustavsen synes ikke Frps utspill om å snu unge i døra hos Nav henger på greip.
Kampstart om:
| BJØRN ERIK DAHL | |
| Publisert 14.07.2009 kl 15:49 Oppdatert 11.08.2009 kl 08:45 |
Laila Gustavsen (Ap), statssekretær for velferdspolitiske saker i Arbeids- og inkluderingsdepartementet, rister på hodet over Frps utspill om å snu unge sosialhjelpsmottakere i døra hos Nav.
– Frp må gå fra prat til praksis. Det er pussig at de vil snu unge sosialhjelpsmottakere i døra hos Nav når de samtidig vil kutte i de aktive virkemidlene, som individuelt tilpassede kvalifiseringsprogrammer med blant annet norskopplæring og praksisplasser, sier Gustavsen til Avisenes Nyhetsbyrå (ANB)
– I stedet vil de samle folk til frokost for at de skal få utbetalt det de har krav på. Det er for lite målrettet og lite individuelt tilpasset. Alle er enige om at det må stilles krav til de som mottar hjelp, men da trenger man også kvalifiseringsprogram og norskopplæring, mener hun.
– Frp er kjent for å stigmatisere enkeltgrupper som alenemødre, nordlendinger, innvandrere og asylsøkere. Det er sånn de holder på, sier Gustavsen.
– Men når det gjelder fattigdomsbekjempelse, så har vel ikke akkurat regjeringen holdt det den har lovet?
– Man bekjemper fattigdom blant annet med individuelt tilpassede kvalifiseringsprogrammer. Over 7.000 mennesker er hentet ut av fattigdom slik. Vi satser også med bedre bostøtte og økte trygdesatser. Frp er i alle fall passive på dette feltet. Når det gjelder målet om å fjerne fattigdom i Norge, så kan man ikke ha en annen målsetting, avrunder Gustavsen. (ANB)
Skipsreder John Fredriksen liker ikke Norge. Derfor trekker han tilbake planene om å flagge skipene sine hjem. Grunnen er at han, ifølge eget utsagn, er «møkka lei» norske byråkrater.
Les kommentaren her
Tømrer Esben Haug startet med en 200 år gammel rønne da han gikk i gang med å bygge. Nå er rønna en moderne enebolig, men det gamle er godt bevart.
Se bildene her
Rosenborg måtte se mesterligadrømmen gå fløyten mot et sterkt FC København.
Se bildene fra dramaet!